2024 GRA Endorsements

Photo Apr 27 2024 12 55 23 PM Scaled

Here is the list of candidates who have been endorsed from our state 2024 GRA Endorsement Convention and by local GRA chapter endorsement conventions reported to us:

Mike 1024x1024GRA Endorsed Candidates for Congress

GRA Endorsed Candidates for GA GOP National Committeeman

  • Only candidates Jason Frazier and incumbent Jason Thompson applied for endorsement, were interviewed by the Vetting Committee, and appeared at our state endorsement convention to speak and answer Q&A from audience. None of the three candidates received the requisite two-thirds majority vote of the participating members to receive the endorsement of the GRA.

GRA Endorsed Candidates for GA GOP National Committeewomanman

  • Only candidates Amy Kremer and incumbent Ginger Howard applied for endorsement, were interviewed by the Vetting Committee, and appeared at our state endorsement convention to speak and answer Q&A from audience. None of the three candidates received the requisite two-thirds majority vote of the participating members to receive the endorsement of the GRA.

GRA Endorsed Candidates for State SenateBeth 1024x1024

  • State Senate District 1: Beth Majeroni (Chatham area)
  • State Senate District 21 Ben Paul Fremer (Cobb & Cherokee counties)
    • Challenging incumbent Kay Kirkpatrick who had a legislative score of 35% in 2023.
  • State Senate District 47: Ross Harvin (north Athens area)
  • State Senate District 53: Colton Moore (Catoosa, Walker, & Dade area)(incumbent) (PRIMARY WINNER!)
  • State Senate District 55: Mary Benefield (DeKalb County area) (PRIMARY WINNER!)

GRA-Endorsed for State House

  • State House District 20: Charlice Byrd (Cherokee County)(incumbent) (PRIMARY WINNER!)
  • State House District 21: Gregg Kirkpatrick (Cherokee County)
  • State House District 22: Paul Kettering (Cobb & Cherokee Counties)
    • Challenging incumbent Jordan Ridley, who had a legislative scorecard of 43% in 2023.
  • State House District 30: Norine Cantor (Gainesville area)
  • State House District 35: Gary Chafee (Acworth area)
  • State House District 47: Phoebe Eckhardt (Milton area)Noelle 1024x1024
  • State House District 49: Michael Gordon (Fulton)
  • State House District 64: Cassandra Burks
  • State House District 80: Brian Anderson
  • State House District 81: Noelle Kahaian (McDonough & Griffin) (PRIMARY WINNER!)
    • Challenging incumbent Lauren Daniel, who had a legislative scorecard of 34% in 2023.
  • State House District 83: Catherine Bernard (DeKalb County area) (PRIMARY WINNER!)

GRA Endorsed Candidates for Local Offices

  • Catoosa County Commission Chairman: Nick Ware
  • Catoosa County Commission, District 2: Jimmy Gray
  • Chattooga County Commissioner: Blake Elsberry
  • Fayette County Board of Education: Randy Hough
  • Floyd County Sheriff: Robbie Whitfield
  • Glynn Board of Education, Post 1: Jeff Dodgen
  • Glynn Board of Education, Post 2: Susan Lee
  • Miller County Commissioner, District 3: Keith Bowen (PRIMARY WINNER!)
  • Murray County School Board District 3: Tony Abernathy (PRIMARY WINNER!)
  • Pike County Board of Commissioners: Ken Pullin (PRIMARY RUNOFF)
  • Upson County Board of Commissioner: Dan Bruse
  • Whitfield County Commission, District 2: Christian Phillips
  • Whitfield County Sheriff: Darren Pierce (PRIMARY WINNER!)
  • Whitfield County Coroner: Clyde McDaniel (PRIMARY WINNER!)

GRA Endorsed Candidates for Judicial Office

  • Appling County Probate Judge: Ryan Taylor
  • Brunswick Judicial Circuit District Attorney: Keith Higgins (PRIMARY WINNER!)
  • Cherokee Chief Magistrate: Trey Goodwin (PRIMARY WINNER!)